Dijasporske kuće: Kozarac izgrađen u međunarodnim arhitektonskim stilovima

Šta su to “dijasporske kuće”? 

U migracijskoj akademskoj literaturi, se navodi termin “dijasporske kuće” ili “kuće izgrađene doznakama” (eng. remittance houses) a odnosi se na specifičnosti ove vrste gradnje. Jedna od začetnica ovog istraživačkog polja je Sarah Lynn Lopez, koja u svojoj knjizi „The Remittance Landscape“ uspostavlja jasnu vezu između protoka doznaka i nedavnog graditeljskog procvata u ruralnom Meksiku. Njena knjiga također objašnjava kako ova vrsta gradnje podstiče dalje migracije i mijenja socijalni i kulturni život migranata i njihovih porodica. Mirjana Lozanovska, u svojoj novoj knjizi “Migrant Housing – Architecture, Dwelling, Migration” istražuje uticaje koji su imigranti, posebno iz Makedonije, ostavili na arhitektonske pejsaže Australije. U svom radu Marta Bivand Erdal i Paolo Boccagni, uspostavljaju početke teoretskog okvira za izučavanje fenomena „dijasporskih kuća“ također diskutujući nekih osamdesetak različitih akademskih publikacija, koje se interdisciplinarno bave ovom temom.

Foto: Ajna Babahmetović

Novi doprinos rastućoj akademskoj literaturi o „dijasporskim kućama“ donosi i magistarski rad Ajne Babahmetović, odbranjen na Univerzitetu u Grazu, Austrija, a nedavno predstavljen i na arhitektonskom portalu Failed Architecture. Za Ajnu Babahmetović, dijasporske kuće su neki od najočitijih ilustracija povezanosti migracija i arhitekture, a za predmet svoje studije ona uzima dijasporske kuću u Kozarcu: “Po svojim arhitektonskim elementima, ove kuće predstavljaju život između dva svijeta. jer kombinuju različite arhitektonske stilove – i zemlje domaćina i zemlje porijekla. Na primjer, interesantno je u Kozarcu vidjeti ‘pseudo-chalet” arhitekturu kolibe, koja je karakteristična za Švajcarsku. Također, taj život “i ovdje i tamo” nosi sa sobom posljedicu da su te kuće prazne većinu vremena. One ostavljaju jedan fizički trag i globalizacije i sudbine tih ljude. One stoje prazne. Drže to mjesto i govore najglasnije što mogu, da ti ljudi, spriječeni iz hiljadu razloga, fizički nisu ovdje, ali da su ipak ovdje napravili svoje kuće.”

Fleksibilnost prostora

Jedan od glavnih karakteristika dijasporskih kuća jeste fleksibilan pristup prostoru, što se može dovesti u vezu sa migracijskim iskustvom. „Te kuće su uvijek građene za više generacija, kako bi se obezbijedio nastavak života porodice. One u sebi često sadrže i poslovni i stambeni dio, kako bi se porodici, pored stanovanja, omogućio i prostor za ostvarivanje dodatnog prihoda. Ako se taj sigurni život u inostranstvu u nekom trenutku učini neizvjesnim, taj poslovni dio kuće je tu da pruži „rezervnu varijantu.“ U kućama ima mnogo soba, kupatila i raznih drugih prostorija koje se mogu iskoristiti na različite načine. Adaptibilnost arhitektonskog prostora za različite potrebe porodice koja se stalno mijenja je u velikoj mjeri uslovljena migracijama,“ objašnjava Babahmetović. Važno je posebno istaći da se kuća posmatra kao prostor za više generacija, što cijeloj priči daje smisao, jer je kuća ta koja pruža fizički okvir za proširenje porodice i osigurava njen nastavak u budućnosti. Kuće se grade sa pogledom u budućnost i na to kako će se porodica dalje razvijati.

Fantomski bolovi: Kuća kao produžetak fizičkog tijela

Praveći analogiju između fantomskih bolova, koje opisuje gruzijski umjetnik Giorgi Gago Gagoshidze u svom kratkom filmu “The Invisible Hand of My Father” i gradnje dijasporskih kuća, Ajna Babahmetović dolazi do poveznice između kuće i fizičkog tijela: „U arhitekturi se često govori o kući kao ekstenziji fizičkog tijela, jer nas definiše naš prostor. Mi ne možemo da živimo bez prostora u kome obitavamo i u kome se krećemo, a posebno kuće, koja je najintimniji izričaj nas i našeg identiteta. U slučaju rata, kada nam se naša kuća uništi, a pošto je doživljavamo kao produžetak nas samih, tu destrukciju osjetimo kao što bismo osjetili uništenje nekog dijela našeg tijela. Taj gubitak je i širi, jer se odnosi na uništenje jezika, porodice, prijatelja, sjećanjima i našeg cjelokupnog načina života. Kuće koje se grade na mjestima te boli i gubitka nastaju kao pokušaj da se nadomjesti sve izgubljeno.“ Drugim riječima, gradi se da bi se na neki način umirili fantomski bolovi nastali gubitkom koji proizvodi odlazak, a posebno prisilni odlazak iz mjesta porijekla. 

Od „gastarbajtera“ do „dijaspore“ – historijat negativne percepcije

Kako lokalno stanovništvo gleda na dijasporske kuće je također pitanje kojim se Ajna bavila u svom radu, a historijat ove lokalne perspektive veže za „gastarbajtere“ iz 1970-ih i 1980-ih godina. Velike ekonomske razlike između ljudi koji su bili na privremenom radu u inostranstvu i građana bivše Jugoslavije, kao i sadašnje Bosne i Hercegovine, u velikoj mjeri su određivali negativne stavove lokalnog stanovništva prema dijasporskim kućama, koje su često odskakale od domaćih po veličini, kvalitetu gradnje, arhitektonskom stilu i drugim elementima. Međutim, iako se ekonomski uslovljene migracije iz bivše Jugoslavije i prisilne migracije etničkog čišćenja i ratnih dejstava 1992-95 se teško mogu porediti, za Ajnu Babahmetović priča o jugoslovenskim gastarbajterima daje historijski kontekst današnjem odnosu bh. društva prema bosanskohercegovačkoj dijaspori. „U velikoj mjeri, jugoslovenski gastarbajteri su u velikoj mjeri prevareni i od strane države svog porijekla i države prijema. U bivšoj Jugoslaviji je njihov odlazak rješavao ekonomska pitanja nezaposlenosti i visokog stranog duga, a Njemačkoj ili nekoj državi Zapada je njihovim dolaskom obezbijeđivan nedostatak radne snage. Međutim, i za jednu i drugu državu je njihov status bio privremen i nije bilo nekog sistemskog pristupa njihovoj društvenoj integracije, kroz učenje stranog jezika, dodatno obrazovanje ili neke pružanja neke druge infrastrukture. Nije im nijedna ni druga država trajno riješila životna pitanja ekonomske ni bilo koje druge sigurnosti, tako da su se oni morali snalaziti sami – prepušteni sami sebi,“ pojašnjava Ajna. U tom smislu je izgradnja kuća, pored inata i želje za dokazivanjem, također i realna potreba da se na individualnom ili porodičnom nivou stvori sigurnost koju države ne pružaju. 

Foto: Ajna Babahmetović

Zašto Kozarac?

Umjetnički projekat profesorice Milice Tomić, sa Instituta za savremenu umjetnost TU Graz, na temu četiri različite namjene

Omarske, je Ajnu prvobitno inspirisao da svoj rad posveti dijasporskim kućama u Kozarcu. „Provodeći vrijeme u Kozarcu sa profesoricom Tomić, sam prvi put vidjela tako veliku koncentraciju dijasporskih kuća, a veoma me je dojmilo kada ih je jedan naš kolega nazvao ‘hramovima tuge i usamljenosti’. Dvije godine nakon tog prvog susreta sa Kozarcem i ovom vrstom arhitekture sam čitajući knjigu „Arrival City“ naišla na slične primjere iz Bangladeša i mnogih drugih zemalja. Dijasporske kuće su univerzalni fenomen, a Kozarac daje njegovu veoma dobru ilustraciju. Kozarac je u toku rata bio potpuno uništen i stanovništvo prognano, ali pored svega ima veliku povratničku populaciji i veliku dijasporu, gdje blizu 50% predratnih stanovnika žive i rade u dijaspori. Pa klasifikaciji Sarah Lynn Lopez, Kozarac je klasični primjer „dijasporskog ili doznačnog pejsaža“ (eng. remittance landscape), što ga čini idealnim za ovu vrstu studije,“ dodaje Ajna. 

Ajna Babahmetović, rodjena je 1992. godine u Zenici.  Studirala arhitekturu u Grazu gdje je diplomirala na temu prostornih manifestacija migracija u Bosni i Hercegovini U posljednje četiri godine radi u više arhitektonskih biroa, suosniva kulturno-umjetničko udruženje OAG Kulturverein, te je član Grrrls DJ Kolektiva. Trenutno je zaposlena kao arhitektica u Grazu.

Remittance houses: Kozarac built in diverse architectural styles

What are “remittance houses”? 

The term “remittance houses” in scholarly migration literature, refers to the specific characteristics of an architectural type. One of the pioneers of this research field is Sarah Lynn Lopez, who in her book “ The Remittance Landscape ” establishes clear connections between the flow of remittances and the recent construction boom in rural Mexico. Her book also explains how this type of construction encourages further migration and changes the social and cultural life of migrants and their families. Mirjana Lozanovska, in her new book “ Migrant Housing – Architecture, Dwelling, Migration ” explores the effects that immigrants, especially from Macedonia, have left on the architectural landscapes of Australia. In a recent article,  Marta Bivand Erdal and Paolo Boccagni, begin to set  the foundations of a theoretical framework to study the phenomenon of “remittance houses,” reviewing an extensive literature comprising some eighty different scholarly publications and exploring this subject in an interdisciplinary manner.

A new contribution to the growing academic literature on remittance houses comes in the form of an M.A. thesis defended at the University of Graz, Austria by Ajna Babahmetović, also recently discussed on the architectural portal Failed Architecture. For Ajna Babahmetović, remittance houses are some of the most obvious illustrations of the connection between migration and architecture and she takes the remittance houses in Kozarac as the subject of her study. Ajna elaborates: “According to their architectural elements, these houses represent life between two worlds, as they combine different architectural styles – from both the host country and the country of origin. For example, it is interesting to see the ‘pseudo-chalet’ architecture of mountain lodges in Kozarac, which are characteristic of Switzerland. Also, the “here and there” transnational life brings with it the inevitable consequence that these houses are empty most of the time. They leave a physical trace of both globalisation and their owners’ destinies. As they stand in their emptiness, they serve as placeholders, screaming out loud that the people who built them are physically not here. The owners and builders of these houses are prevented by a thousand reasons to reside in them, still these houses are the places where they have made their homes.”

Remittance House 1
Photo credits: Ajna Babahmetović

Flexibility of space

One of the main characteristics of remittance houses is a flexible approach to space, which can also be related to the experience of migration. “These houses are mostly built for several generations, so as to provide the physical conditions for the family’s future. They often contain both a business and a residential section, in order to provide the family with housing and space to earn additional income. The house also serves as a “backup plan.” In case the safe life abroad becomes uncertain at some point, the business space of the house is there to provide some guarantee for income generation. The houses have many rooms, a bathroom and a variety of other areas that could be used in different ways. The adaptability of the architectural space for the different needs of a constantly changing family is largely conditioned by migration, “explains Babahmetović. It is important to point out that the house is seen as a place of residence for multiple generations. This point infuses the story of remittance houses with the greatest meaning. The house provides the physical framework for the expansion of the family and ensures its continuation into the future. They are built with a vision of the future and a perspective on how the family will continue to evolve.

Phantom pain: The house as an extension of the physical body

Through an analogy between phantom pain, described by the Georgian artist Giorgi Gago Gagoshidze in his short film ” The Invisible Hand of My Father ” and the construction of remittance houses, Ajna Babahmetović arrives at links between the home and the physical body: “In architecture, we often refer to the house as an extension of the physical body, because our space defines who we are. We cannot live without the space in which we live and move. This is especially true of our house, the most intimate expression of us and our identity. In the event of war, when our house is destroyed, because we perceive it as an extension of ourselves, the destruction is felt as losing a body part. The loss of our house and dwelling is even deeper, because it refers to the destruction of language, family, friends, memories and our entire way of life. Houses that are re-built in places of such pain and loss are created as an attempt to make up for everything that had been lost.” In other words, the construction is there to heal the phantom pain caused by loss and departure, especially when departure from the place of origin is forced.

Remittance House 2
Photo credits: Ajna Babahmetović

From “gastarbeiters” to “diaspora” – a history of negative perceptions

The local population’s views of remittance houses is also addressed in Ajna’s work with its history going back to “guest workers” of the 1970s and 1980s. The significant economic differences between people who were temporarily working abroad and resident citizens of the former Yugoslavia, as well as the current Bosnia and Herzegovina, largely determined the negative attitudes of the local population towards remittance houses. These houses were different from the ones built by locals in terms of their higher construction quality, diverse architectural styles and many other elements. Although the economic migration from the former Yugoslavia and the forced migration caused by ethnic cleansing campaigns during the 1992-95 war are difficult to compare, for Ajna Babahmetović, the story of Yugoslav guest workers provides a historical context for today’s relationship between the Bosnian diaspora and BiH society. “To a large extent, Yugoslav guest workers were largely deceived by both the state of their origin and the receiving state. In the former Yugoslavia, their departure addressed economic issues of unemployment and high foreign debt. Their arrival in Germany or other Western countries was an answer to labor shortages these countries were experiencing. However, for both countries their status was temporary and there was no systematic approach to their social integration, through foreign language learning, additional education or any other provisions. Since neither state has permanently solved their vital issues of economic or any other security they had to manage on their own – left to their own devices, ” explains Ajna. In this sense, the motivation for building remittance houses, in addition to a sense of defiance and a desire to confer social status, also represents a real need to create security at the individual or family level, security that states have failed to provide.

Why Kozarac ?

Professor Milica Tomić, from the Institute of Contemporary Art TU Graz and her artistic project  problematising the  four different purposes of Omarska, originally inspired Ajna to dedicate her work to remittance houses in Kozarac. “While spending time in Kozarac with Professor Tomić I saw for the first time such a large concentration of remittance houses. A remark made by one of our colleagues, who refered to them as ‘temples of sorrow and loneliness’ made a lasting impression on me. Two years after that first encounter with Kozarac and this type of architecture, while reading the book ” Arrival City “, I came across similar examples from Bangladesh and many other countries. Remittance houses are a universal phenomenon, and Kozarac provides an excellent case study. Kozarac was completely destroyed during the war and much of the population was expelled. Nevertheless, it has a large returnee population and a large diaspora. Close to 50% of the pre-war inhabitants live and work abroad. According to Sarah Lynn Lopez’s classification, Kozarac is a classic example of a “remittance landscape”, making it ideal for this type of study, ” Ajna concludes.

Ajna Babahmetović was born in 1992 in Zenica. She studied architecture in Graz where she earned her M.A. degree with a dissertation on the spatial manifestations of migration in Bosnia and Herzegovina. During the last four years Ajna has worked in several architectural offices, co-founded the cultural and artistic association OAG Kulturverein, and is a member of Grrrls DJ Kolektiva. She is currently employed as an architect in Graz. 


Posted

in

by

Tags: